Ова е многу лесно и брзо да се направи рецепт со уметничка форма и декорација. Таа е погодна за изненадување на некој близок, особено за одмор. Главната работа е облик на срце што можете да купите готов - силиконски филџан во форма на срце е достапен од многу трговци на мало или можете да моделирате од неколку слоеви на алуминиумска фолија. Ве советуваме да купите готови, бидејќи ќе ви бидат од корист и од голем број други интересни јадења, но доколку одлучите сами да направите една, прво отсечете картонски урнек околу кој ќе направите сад во форма на срце од неколку слоеви на густа фолија. Маснотии добро пред работа. Сè што ви треба е тесто на скара 500, пополнување по ваш избор и вкус на лицето за изненадување (во овој случај, сирење со магдонос, лук и зачини) и едно јајце размачкано со лажици 1. вода за ширење. Ако планирате полнење за кое е потребен подолг термички третман, земете го предвид (околу 25-30min.) За печење и подгответе го ако е потребно.
Облик на срцето отсекувајќи ги вишокот парчиња. Ставете го полнењето и превртете ги со краевите на тестото. Направете декоративно плетење како што е прикажано погоре, како и обоени фигурини (превртете ги на панделки и преклопете ги во спирали или исечени форми). Четкајте ја смесата од јајца и оставете ја топло околу 40 мин. Печете во загреана рерна 180 степени до златото.