Рецепт за сечија омилена зима - салата од Ропотамо.

Потребни производи за единечна доза (околу стандардни големи тегли 8):


Салата од Ропотамо

Грав 1 кг
1 голема тегла од конзервирана кисели краставички
1 голема тегла од конзервирана печена пиперка
1 голема тегла конзервирана пире од домати
1 кг моркови
1 голема тегла конзервирана грашок (по избор)
1-2 врски со магдонос
Марината

Масло - 180 в
Оцет - 180 в
Сол - 40 в
Шеќер - 50 в

Забелешка: Во овој случај, ова се домашен зеленчук и пире од компири кои се приготвуваат според личните преференци. Ако решите да користите конзервирана храна, не го гарантираме вкусот и квалитетот на крајниот резултат.

Начин на подготовка:

Ние готвиме грав и морков одделно. Исечете моркови на коцки, печени пиперки и кисели краставички, магдонос.

Загрејте го маслото, оцетот, солта и шеќерот до вриење и држете го на шпоретот додека не се стопат солта и шеќерот. Извадете од шпоретот да се излади.

Ние подготвуваме сад со вистинска големина и ги мешаме зготвените моркови, исечени краставици и пиперки, магдонос и ги истураме зготвените грав во нив. На крај додаваме тегла со доматна паста. Промешајте и истурете ја во оладената маринада. Повторно, нежно мешаме. Оставете го да отстои преку ноќ во студ за да ги измеша добро аромите на состојките. Следниот ден, наутро, пополнуваме тегли и ги стерилизираме. Ова е тоа!

Салата од Ропотамо

Салата од Ропотамо