Rapanet e bukës janë një delikatesë e jashtëzakonshme dhe një kryevepër e kuzhinës me përpjekje minimale. Ky artikull është një ide dhe pjesë e një fotografie të Ivo Filipov.

Rapanët janë një grabitqar që migruan nga habitati i tyre natyror në Lindjen e Largët në Detin e Zi pak më shumë se gjysmë shekulli më parë, por brenda një kohe të shkurtër është përhapur kudo. Edhe pse në vendet e tij të lindjes, ky kërmilli i detit gjen një vend të mirë në tryezën e grabitqarit, grabitqari evolucionarisht më i lartë - njeriu, në gjerësitë tona konsumi i tij nuk është aq i popullarizuar. Nga ana tjetër, fakti që pjesa kryesore e ngrënshme e rapanës është një muskul që është i vështirë për t’u përgatitur gjithashtu pengon përfshirjen e saj të shpejtë të kuzhinës. Prandaj, këtu do të shohim një nga mënyrat më të shpejta për të përgatitur rapani, gjegjësisht duke bërë breading. Kapja varet nga ju - mund t'i hidhni rrjetat në dyqan nga ku mund t'i merrni si një produkt gjysëm të gatshëm ose të zhyteni disa herë dhe të merrni ushqimin tuaj.

Produktet e kërkuara:

Rapa
vaj gatimi
miell
Яйца
Бира
Luleshtrydhe të grimcuara
dill thata
Kripë dhe piper për shije
Për salcën:

Verë e bardhë
Lëng limoni
Мед
Hudhër, kripë
Disa pika mastikë
Kopër të freskët

Metoda e përgatitjes:

Ekzistojnë disa mënyra për të përgatitur rapan - nga konsumimi i tyre në gjendje thuajse të papërpunuar, përmes trajtimit minimal të nxehtësisë, deri në gatimin e tyre në orë. Kjo është për shkak të, siç e thamë edhe më lart, për faktin se pjesa kryesore e ngrënshme është një muskul që sa më gjatë të përgatitet, aq më i fortë bëhet.
Sigurisht, ekzistojnë disa teknika të ndërmjetme që përfshijnë ngrirjen e thellë, etj., Por këtu do të përqendrohemi në gatimin me trajtim minimal të ngrohjes.
Sidoqoftë, para së gjithash, ne do të përqendrohemi në pastrimin e tyre nëse vendosni t'i kapni vetë.
Në një tigan të thellë, ngrohni ujin derisa të vlojë. Derdhni rapanet në të dhe mbajini saktësisht tre minuta, pastaj vendosini menjëherë në të ftohtë për t'i shokuar dhe ndaluar procesin e gatimit. Retdo mbajtje shtesë në ujë të nxehtë do ta bëjë mishin më të butë. Me një skedar metalik, thikë, pirun ose një objekt tjetër të mprehtë, hiqni kërmillin nga guaska. Pjesa kryesore e ngrënshme është këmba muskulare në fillim. Ju duhet të hiqni mbulesën e fortë që siguron guaskën, mantelin dhe pjesën e brendshme. Repanët e pastruar janë gati për të bërë brenga. Në këtë rast, ne zgjodhëm bukën që kemi bërë nga vezët, birra, mielli, miell misri, kopra e tharë, piper i zi dhe kripë.


Ndani proteina dhe të verdhën e vezëve nga dy deri në tre vezë në temperaturën e dhomës. Rrihni mirë të bardhat e vezëve dhe të verdhën e vezëve. Në këtë të fundit, shtoni miell, kripë, terren të grirë imët dhe grirë rreth 75 ml. birrë. Vendosni proteinën dhe përzieni. Duhet të merret një përzierje gjysmë e lëngshme. Shtoni kopër të tharë dhe piper të zi për shije. Në këtë shkulje, zhytni këmbët e rapës, dhe pastaj vendosni në një tigan të thellë me vaj të nxehtë. Fry derisa të artë dhe hiqeni në letër absorbuese. Shërbejeni të nxehtë dhe me salcë.

Një opsion është një salcë me lëng limoni me verë të bardhë, disa pika mastikë, mjaltë, kripë, hudhër dhe shumë kopër.

Një tjetër mundësi është kosi i tendosur, të cilit i shtohen hudhra e thyer, kopra, uthulla e bardhë balsamike, pak sheqer kafe dhe tabaka.