Tradita kërkon që Pashka të përzihet me barërat e këqija dhe ne do të ofrojmë një mundësi me çokollatë, rrush të thatë dhe lëvozhgë portokalli. Kjo përpjekje është dukshëm më e shtrenjtë sesa blerja e një të gatshme, por kënaqësia e tundimit të ëmbël të bërë në shtëpi është e pakonkurueshme.

Produktet e kërkuara:Akullorja e bërë në shtëpi me çokollatë dhe lëvozhgën portokalli

Për maja:

1 / 2 Maj Cube

3s.l. sheqer

3s.l. miell

250ml. qumësht i ngrohtë

Për brumin:
750r. miell
Vezë 3
70gr. vaj
30ml. vaj gatimi
100gr. sheqer
2-3br. Pluhur vanilje
Një majë kripe
1s.l. rum
Për mbushjen dhe spërkatjen:

Chokollatë, lëvozhgë e ëmbël portokalli
rrush i thatë
Qepë portokalli të copëtuar
Përhapur vezën 1
Sasi e sheqerit

Metoda e përgatitjes:

Qepat e portokallit për brumë janë prerë paraprakisht në kube (jo të copëtuara) dhe ziera në një shurup të trashë me disa lugë ujë dhe sheqer. Thithini rrushin në lugë 2-3. rum.
Shkrihet maja me sheqerin në qumështin e ngrohtë dhe lëreni përafërsisht 10-15 min. Rrihni vezët me sheqerin e mbetur dhe shtojini në maja me gjalpin e shkrirë dhe vajin. Vendosni 1L. rum, lëvozhgë e ëmbël portokalli, pluhur vanilje 2-3. Ziejmë brumin e butë duke shtuar gradualisht miellin - nga 1h. rreth 150y Brumi është pak ngjitës. Lëreni gotën e fundit të miellit për ta gatuar në countertop. Vendoseni në një petë dhe një tas leckë derisa të dyfishohet në vëllim. Rrokulliset në një rreth ose drejtkëndësh të hollë që prerë në gjysmë. Përhapni disa nga secila gjysmë me çokollatë të shkrirë / të lëngshme dhe spërkatni gjithçka me patate të skuqura çokollate, rrush të thatë, lëvozhgë të grirë portokalli. Rrokullisni secilën pjesë të brumit të mbështjellë në një rrotull dhe thurni sipas preferencës tuaj personale - në një rreth të cekët ose të shtrembëruar. Lëreni të vlojë përsëri - rreth 30 min. Përhapeni vezën e rrahur dhe spërkatni me sheqer. Piqeni në furrën e paravendosur 180 ° për rreth 45-50 min. Nëse insekti fillon të digjet nga lart pa u pjekur, mund ta mbuloni me petë.